YCS Members

  Rev. Fr. Dr. Ndikaru Wa Teresia Theology, BA, Disaster Mngt, MA, Criminology, PhD St. Charles Lwanga Parish – Kamirithu, Lmuru  Nairobi University Catholic Chaplain
NO NAME COURSES HOME PARISH HOME DIOCESE COMPLETION YEAR
1. Abel Obimbo Architecture Christ The King Parish - Amalemba Kakamega 2020
2. Adrain Nyawanda Forensic audit St Monica Parish Njiru Nairobi 2020
3. Alex K. Kihuna Mathematics Ruchu Parish Muranga 2018
4. Alexandar Kinyua Civil Engineering Mikinduri Parish Embu 2021
5. Alvan Mogire Information Technology Sengera Parish Kakamega 2018
6. Audrey Misiko Hospitality St Peters Mumias Mumias 2019
7. Bakhyta Sheilah Civil Engineering Kapcherop Parish Eldoret 2019
8. Baron Manga Real Estate Holy Family Basilica Nairobi 2020
9. Benedetta Muema Business administration Karaba-Wango Parish Muranga 2019
10. Benedict Aluda Business administration St Paul’s Parish Erusui Kakamega 2017
11. Benson Mwanzia Civil Engineering Kaewa Parish Nyahururu 2017
12. Bernard Muthami Syengo Chemical Engineering St. Jude, Mbitini Machakos 2022
13. Boniface Kioko Electricals and Electronics St Mary Parish Kaewa Nyahururu 2018
14. Boniface Musango Information Technology St Mary’s Parish Embakasi South Nairobi 2018
15. Boniface Nyaosi Civil engineering Nyansiongo Kisumu 2020
16. Bridget Mwende Business Kaumoni Parish Machakos 2017
17. Charles Muema Electricals and Electronics Kaumoni Parish Machakos 2018
18. Charles Musyimi Industrial and applied biology Karaba Wango Parish Muranga 2017
19. Christopher Odoyo Technical and Applied Physics Mawego Parish Kitale 2020
20. Cynthia Baraka International Relations Kituro Parish Embu 2020
21. Cynthia Orina Business Administration St Charles lwanga Parish -Njoro Nakuru 2020
22. Daisy Njeri Real Estate and Property Mngt Queen Of Apostles Parish Nairobi 2017
23. Dancun N. Kamau Civil Engineering Gikondi Parish Embu 2018
24. Dora Achieng Electrical and electronics engineering Homabay Parish Homabay 2018
25. Douglas Makori Civil Engineering Kisii Parish Kisii 2019
26. Elizabeth Mugwanja Civil Engineering Subukia Parish Nakuru 2018
27. Erick Juma Accounting Migori Parish Kisii 2018
27 Esther Chege Urban Planning Mairo-Inya Parish Nyahururu 2018
28 Esther Maina Hospitality Our Lady of Visitation Nairobi 2019
29 Esther Oduor Hospitality St Paul’s Mbaga Kisumu 2019
30. Etyang Joshua Okwara B.ENG (Electrical and Electronics) Amukura Bungoma 2020
31. Faith Odhiambo Laboratory Science Ugunja Parish Kisumu 2019
32. Francis Macharia Electricals and Electronics Subukia Parish Nakuru 2018
33. Francis Wangu Mathematics Kimondo Parish Muranga 2019
34. George Njeri Journalism and Mass Media Communication St Paul’s Parish Nakuru Nakuru 2019
35. Gregory Okal Mechanical engineering Oriang’ Parish Kisumu 2020
36. Hannah Waithera Industrial and Applied Biology Riruta Parish Nairobi 2018
37. Ian Njuki Hospitality St Joseph Parish Nakuru 2019
38. James Kai Geospatial Engineering St Anthony Parish Machakos 2019
39. James Lemaiyan Accountancy St Peter’s Parish Narok Ngong 2020
40. James Ndung’u Civil Engineering Wamagana Parish Nyeri 2019
41. James Wainaina Civil Engineering Gatura Parish Muranga 2019
42. Jane Njoroge Electricals and Electronics Nyahururu Parish Nyahururu 2017
43. Jedidah Kaseva Civil Engineering St Benedict Survey Parish Nairobi 2018
44. Joel Kibet Information Technology Olmiral Parish Kisumu 2020
45. John Charo Mumo Mathematics Ikutha Parish, Embu Embu 2020
46. John Maina Electricals and Electronics Kiria-Ini Parish Muranga 2020
47. Jonathan Achira Electrical and electronics Etago Parish Kisumu 2019
48. Justin Riose Btech. Office Administration Technology Nyansiongo Parish Kisii 2020
49. Kelvin Ndini Gichui Rural and Urban Planning St. Augustine, Juja Nairobi 2021
50. Kennedy Kamande Civil Engineering Gaichanjiru Parish Muranga 2021
51. Kevin Machora Building Construction Kisii Central Parish Kisii 2021
52. Linda Akoth Civil Engineering St Pantaleon Kisumu 2018
53. Lyne Achieng Electricals and Electronics Umoja Parish Nairobi 2017
54. Maria Nduta Music St Vincent Defather Muranga 2019
55. Mark Oturia Public Health St Peters Parish Mumias Kakamega 2019
56. Marvin Kuria Quantity Survey Kinangop Nyahururu 2019
57. Mary Akinyi Hospitality St Joseph’s Parish Yala Kisumu 2019
58. Mary Immaculate Tourism management Iruma Parish Kakamega 2020
59. Mary Mwai Insurance Sagana Parish Muranga 2018
60. Maryline Wambundo Electricals and Electronics Sega Parish Kisumu 2018
61. Mercy Maina Journalism and Mass Media Communication St Charles Lwanga - Parish Muranga 2017
62. Michael Ndirangu Civil Engineering Mugunda Parish Nyahururu 2020
63. Monicah Mwethera Electricals and Electronics Njoro Parish Nakuru 2017
64. Mulei Marietta Business Administration Kathozweni Parish Machakos 2019
65. Mutirithia Dennis Civil Engineering Ruiri Parish Meru 2020
66. Nyagi Z. Wachira Civil Engineering Karima Parish Embu 2018
67. Pauline Muchai Real Estate and Property Mngt Queen Of Apostles Parish Nairobi 2017
68. Peter Gitonga Journalism and Mass Media Communication Kevote Parish Embu 2017
69. Peter Ouma Electricals and Electronics Osogo Parish Kisumu 2017
70. Philip Matoke Procurement Suneka Parish Kakamega 2018
71. Philis Wanja Tourism Management St Mary’s Parish Ngorika Nakuru 2020
72. Pius Sang Interior Design St Kizito Parish Eldoret 2021
73. Purity Kawira Civil Engineering Iriamurai Parish Embu 2019
74. Raymond Sure Electrical Engineering St. Joseph, Nyamira Kisumu 2019
75. Robert Marugu Aeronautical Engineering Kinangop Parish Nyahururu 2019
76. Rosemary Macharia Quantity Survey Ol-Joro-Oruk Parish Nyahururu 2019
77. Sammy King’ori Information Technology Mwea Parish Muranga 2018
78. Sarah Nyajur Civil Engineering Reru Parish Eldoret 2019
79. Shimejero Apronia Office administration Chamakanga Parish Kakamega 2019
80. Sibo Clara Civil Engineering St Zenoh Parish Kakamega 2019
81. Sifa Khonde Electricals and Electronics St Michaels Parish Giriama Malindi 2017
82. Stephen Bwonda Information Technology Nyansiongo Parish Kisii 2017
83. Sylvia Moraa Accounting Nyansiongo Parish Kisii 2019
84. Victor Audi Urban Planning Kisumu Parish Kisumu 2018
85. Vincet Masyuko Civil Engineering Makueni Parish Machakos 2020
87 Wilson Njagi Civil Engineering Iriamurai Parish, Embu Embu 2021
88 Wilson Njagi Electricals and Electronics Iriamurai Parish Centre Embu 2018
89 Winfred Karue Information Technology Ruiri Parish Embu 2017
90. Zachary Bwonda Information Technology Nyansiongo Kisii 2017